Wiedza

Zrób to projektowo

Warsztaty informatyczne uczniów klasy 7a w firmie Mobica.

W dniu 08.05.2018r. uczniowie klasy 7a pod opieką Pani Sylwii Paryż-Pańkowskiej odwiedzili spółkę informatyczną Mobica, która pracuje dla klientów z całego świata. Wizyta była możliwa dzięki zaproszeniu jednego z rodziców uczniów wyżej wymienionej klasy, pracownika tej firmy.

W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się:
– Co to jest i po co jest projekt?
– Jakie są wymagania i kryteria akceptacji
– Jak napisać cele metodą S.M.A.R.T. i stworzyć rejestr ryzyk

Poznali także niezbędne narzędzia:
– Diagram Ishikawy – przyczyny i skutki
– Macierz Eisenhowera – zarządzanie czasem
– WBS – struktura podziału pracy

Następnie sami metodą projektów za pomocą poznanych narzędzi musieli rozwiązać następujące zagadnienia:

1) Pierwsza grupa za pomocą WBS – planowała organizację balu w ósmej klasie.
2) Druga grupa opracowała wymagania dla komunikatora internetowego oraz opracowała kryteria akceptacji.
3) Trzecia grupa najpierw spisała wszystkie zadania jakie czekają na nich w najbliższych dniach, a następnie za pomocą Macierzy Eisenhowera odpowiednio skategoryzowali je.
4) Czwarty zespół utworzył rejestr ryzyk dla nadchodzącej wycieczki szkolnej.

Po wspólnym omówieniu grupowo stworzonych projektów był quiz, gdzie 3 uczniów wygrało fantastyczne zestawy technologicznych robotów, które najpierw sami muszą złożyć, a następnie zaprogramować.

Po ciężkiej pracy przy projektowym podejściu do rozwiązywania problemów, oraz trudnym quizie uczniowie odpoczywali w sali aktywności. Grali w piłkarzyki, bilarda, rzucali lotkami oraz grali w “nieśmiertelną” FIFĘ. Spotkanie zwieńczył poczęstunek. Zjedliśmy pyszne pizze popijając zdrowymi sokami lub wodą. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe gadżety firmowe.

Sylwia Paryż-Pańkowska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | wychowanie fizyczne, doradca zawodowy