Ogniem i krzemieniem

Warsztaty archeologiczne.

Piątek był niezwykłym dniem dla uczniów klas drugich i czwartych naszej szkoły. Dzieci bowiem brały udział w pokazie archeologicznym “Ogniem i krzemieniem. O prapoczątkach ludzkości na naszych ziemiach”. Sala gimnastyczna przemieniła się w osadę z epoki kamienia łupanego.

Mogliśmy nie tylko zapoznać się z technikami przetrwania w epoce zlodowacenia, ówczesną bronią myśliwską, narzędziami z kamienia, poroża oraz kości czy prehistorycznymi strojami i biżuterią. Jednak główną atrakcją programu był pierwotny pokaz rozpalania ognia. Iskry leciały! Zobaczyliśmy niezwykłość świata, kiedy to ludzie polowali na mamuty.

A na koniec każdy mógł odziać się w prawdziwe skóry zwierzęce, wejść i doświadczyć jak mieszkało się naszym przodkom w szałasie, poczuć zapach dymu z pradawnego ogniska. Żywa lekcja prehistorii.