Pasowanie na czytelnika

Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej i możliwość samodzielnego wypożyczenia książki to ważne wydarzenie dla pierwszoklasistów.

Zgodnie ze zwyczajem zostało ono poprzedzone uroczystością pasowania na czytelnika.  Każda z klas odwiedziła bibliotekę w innym terminie i uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, podczas której uczniowie zapoznali się z księgozbiorem oraz mieli okazję wykazać się wiedzą. Odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły znajomość bohaterów baśni i bajek. Wzięli również udział w zabawie utrwalającej znajomość alfabetu, a zapoznając się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. W kolejnej części spotkania uczniowie obejrzeli krótką inscenizację pt. „Skargi książki” przygotowaną przez starszych kolegów z kl. 3 a.

Po takim wprowadzeniu, pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą czytać, kochać i szanować książki. Następnie mali czytelnicy samodzielnie wybierali i wypożyczali książki.

Na pamiątkę pobytu w bibliotece, uczniowie otrzymali książki pod tytułem „Pierwsze abecadło” ufundowane przez Instytut Książki w ramach akcji „Mała książka – wielki człowiek” skierowanej do wszystkich pierwszoklasistów w całej Polsce.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Nowi czytelnicy opuścili bibliotekę szkolną zadowoleni i pełni wrażeń, obiecując, że będą często ją odwiedzać.
Gratulujemy!

Opracowanie: Beata Sławacka