Sport

Mila Pamięci Ofiar Komunizmu

Około 50-osobowa reprezentacja uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie wzięła udział w 3. edycji Mili Pamięci Ofiar Komunizmu. Bieg został zorganizowany w sobotę, 15 września 2018 roku na terenie Parku Ludowego w pobliżu Lubelskich Targów S.A. Sobotnia impreza była częścią Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci, którą organizują wspólnie Fundacja “Ruchu Solidarności Rodzin” oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie. Bieg z historią w tle to ponadto żywa lekcja historii i zarazem kolejna okazja do integracji środowiska lubelskich szkół.

W rywalizacji szkół gimnazjalnych znakomicie spisała się Maja Oleszczuk (3c), która uplasowała się na 2 pozycji w kategorii Gimnazja i szkoły Ponadgimnazjalne. 8 miejsce w tej samej kategorii zajęła Agata Zaborska (3E).

W sobotniej imprezie wystartowało ponad 500 uczestników. Zostały rozegrane dwa biegi dedykowane uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy mieli do pokonania dystans 1609 metrów. Rywalizacja odbywała się w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a na trasie obok uczniów uczestniczyli ich rodzice i nauczyciele. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal ukończenia biegu, natomiast pierwsza trójka w poszczególnych typach szkół także nagrody rzeczowe.

Bieg ten miał przede wszystkim jednak na celu upamiętnić wszystkie ofiary komunizmu, a jednocześnie wśród biegaczy utrwalić dramatyczną historię pokoleń Polaków i umożliwić w ten sposób oddanie im należnej czci i honoru.

Sprawami organizacyjnymi (zapisy, numery startowe, zgody etc.) przed, jak i podczas 3 Mili Ofiar Pamięci Komunizmu zajmowali się
Pani Krystyna Adamiec, Pani Izabela Puchacz, Pan Krzysztof Grynkiewicz.