Uczniowie kl. 6 „b” w Warszawie i w Twierdzy Modlin

Stare Miasto i ogród zoologiczny w Warszawie oraz Twierdza Modlin z nowo oddaną ekspozycją multimedialną w prochowni – to główne punkty programu wycieczki klasy 6 „b”, która odbyła się 18 czerwca 2021 r.

Wycieczka rozpoczęła się wizytą na Starym Mieście. Uczniowie zwiedzili Kolegiatę Świętego Jana a następnie przeszli pod Pomnik Małego Powstańca, upamiętniający najmłodszych uczestników
Powstania Warszawskiego. W warszawskim ZOO przy ponad 30-stopniowej temperaturze poszukiwali surogatek i myszojeleni oraz innych ulubionych zwierzątek. Następnie wycieczka
skierowała się do Modlina. Twierdza Modlin to umocnienia położone u zbiegu Wisły, Narwi i Wkry.

Decyzję o jej budowie ze względu na strategiczne położenie i walory obronne podjął Napoleon w 1806 r. Na terenie twierdzy uczniowie przeszli z latarkami kilometrowy odcinek podziemi i wysłuchali historii niedźwiedzia, nazwanego Baśką Murmańską. Najciekawszym punktem było jednak dla uczniów zwiedzenie multimedialnej prochowni, która zostało niedawno otwarta. Mogli w niej poćwiczyć strzelanie z CKM-u (ciężkiego karabinu maszynowego). Wycieczkę zakończyło ognisko na terenie twierdzy Modlin.

Beata Nowak-Przech

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | historia, wiedza o społeczeństwie