Zajęcia z biologii na UMCS

19 listopada 2018 r. uczniowie klasy 8B uczestniczyli już po raz kolejny w zajęciach z biologii na UMCS.

Warsztaty pt „Tajemnicze porosty – niezwykłe, piękne, pożyteczne” ukazały nam grupę tych plechowców w wielu odsłonach – przede wszystkim jako organizmy, które mogą wysychać i nasączać się wodą jak gąbka przy tym oczyszczając powietrze, jako biowskaźniki określają stan zanieczyszczenia powietrza tlenkiem siarki, tworzone są z nich papierki lakmusowe, izolowane barwniki, są również sprzymierzeńcy naszego zdrowia – płucnica islandzka wykorzystana w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, chrobotek reniferowy jako podstawowy pokarm reniferów, a „biblijna manna” to prawdopodobnie były sproszkowane plechy porostów.

Lekcja w Muzeum Zoologicznym UMCS ukazała systematyczny układ świata zwierząt od prymitywnych gąbek, poprzez kolejne taksony bezkręgowców i kręgowców, aż do ssaków. Poznaliśmy wiele ciekawostek o zwierzach z ekspozycji, na pewno już nie pomylimy wrony z gawronem, czy kawką. Poznaliśmy sekret bardzo drogiej potrawy przyrządzanej z ryby rozdymki, tworzenie oraz produkowanie pereł przez perłopławy, rytm dobowy leniwca, który przez 22 godziny na dobę śpi i ma 8 kręgów szyjnych mimo, że jest ssakiem, dowiedzieliśmy się, że architekci tworząc projekty drapaczy chmur wzorują się na konstrukcji ciała gąbki szklanej.

Warsztaty te odbyły się w ramach eksperymentu pedagogicznego prowadzanego w klasie 8B „Biologia, chemia to mnie kręci?”

Agnieszka Piwińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | biologia