Konstytucja 3 Maja 1791 r.

Bohaterowie płótna Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 r.”

Sylwetki Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego, Hugona Kołłątaja i Doroty Biron oraz innych bohaterów obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 r.” poznają uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 w Lublinie. Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy 6b przygotowali film na temat słynnego obrazu.

Dzięki filmowi uczniowie innych klas mogą się dowiedzieć, że niektórzy bohaterowie występujący na płótnie Matejki w rzeczywistości nie byli obecni w trakcie uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a zostali namalowani w celu uwidocznienia przez artystę pełnego tła historycznego.

Dodatkowo w ramach tegorocznych obchodów Narodowego Święta 3 Maja uczniowie klasy 6b wzięli udział w dniu 28 kwietnia br. w spotkaniu z cyklu „Królewska Szkoła Online” w Zamku Królewskim w Warszawie. W jego trakcie mogli zdobyć dodatkowe informacje o okolicznościach uchwalenia Konstytucji oraz twórczości i życiu Jana Matejki.

Beata Nowak-Przech

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | historia, wiedza o społeczeństwie