Fundacja Fuga Mundi w klasie 5a

W dniu 27 lutego 2023 roku  Pani Marzena Hałasa przyjęła zaproszenie i przybyła na zajęcia z uczniami klasy 5a i opowiadała o niepełnosprawnościach.

Fundacja Fuga Mundi w której pracuje Pani Marzena zajmuję się wyrównywaniem szans osób niepełnosprawnych i osób należących do grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie oraz pomoc ich rodzinom. Fundacja Fuga Mundi realizuje projekty, których zadaniem jest tworzenie warunków do tego, aby osoby z niepełnosprawnością w pełni uczestniczyły w życiu zawodowym i gospodarczym naszego kraju.

Uczniowie z klasy 5a dowiedzieli się jakie są różnice pomiędzy niepełnosprawnościami widocznymi i niewidocznymi. Poznali również zasady Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Uczniowie mieli okazję poczuć się jak osoby niepełnosprawne i w sposób bezpośredni spróbować np. jak to jest jeździć na wózku inwalidzkim.

Głównym przesłaniem były słowa “NIE WYŚMIEWAJ, NIE WYZYWAJ, BĄDŹ WRAŻLIWY”.
“BĄDŹ ZAWSZE MIŁY I POMOCNY WOBEC OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ”.

Monika Żyśko-Gołębiowska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | wychowanie fizyczne