Klasa 1 c w obrzędach wiosennych

Klasa 1 c w przygotowała dwa obrzędy wiosenne – chodzenie z gaikiem i chodzenie z kogutkiem.

Tak dawniej witano wiosnę na polskiej wsi. Gaik była to świerkowa gałąź, przystrojona kolorowymi wstążkami. Chodzące z nią dziewczęta śpiewały o kończącej się zimie i nadchodzącej wiośnie, życząc wszystkim mieszkańcom wsi zdrowia i pomyślności.
Chodzenie z kogutkiem należało do chłopców, którzy wędrując od domu do domu z drewnianym kogutem zbierali datki na „buty” dla koguta- w rzeczywistości chodziło m.in. o słodycze, którymi częstowali ich odwiedzani mieszkańcy.

Uczniowie klasy 1c odwiedzili z kogutkiem Panią Elę Zubalę w bibliotece szkolnej, oraz Panią Dyrektor Edytę Kubiś.
Ps. Stylówka dzięki mamie Karolinki – dziękujemy serdecznie za pięknie uszyte spódniczki!

FILM 1

FILM 2