Artykuły

Święto Ojczystej Mowy

Czy wiesz, że 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego?

W tym roku to święto przypadło w niedzielę, ale nasza szkoła nie zapomniała o tym, jak ważne powinny być dla każdego ucznia, dla każdego obywatela Polski, słowa wypowiadane i mówione w ojczystym języku – JĘZYKU POLSKIM – dlatego kierujemy do Was, Uczniowie Osiemnastki, wyjątkową propozycję.

Aby upamiętnić Święto Języka Polskiego przygotowaliśmy różne konkursy i zabawy. Zadania będą ukazywały się na stronie szkoły przez 4 dni. Pierwszy konkurs już dzisiaj. Śledźcie z uwagą naszą stronę, a znajdziecie instrukcje i zadania. Gotowi? Zatem do dzieła.

Popołudnie ze złapaniem słów należy do Was…


Dzień 2.

Dziś łapiemy ciekawostki. Uczeń, który wykonał powyższy plakat, zachęcił mnie do tego, abym i Was zapytała o ciekawostki związane z językiem polskim.

Trzy pierwsze osoby, które prześlą do mnie nowinkę o naszym ojczystym
języku, otrzymają certyfikat „Mistrz Nowinki Polskiej” oraz drobny upominek.
Pamiętajcie o podaniu źródła informacji.
anna.zielinska@sp18.lublin.eu

Dzień 3.

Konkurs dnia trzeciego adresowany jest do najmłodszych uczniów naszej szkoły z klas 1-3. Wiecie na pewno, że nasz język sprawia trudności nie tylko w pisaniu, ale również w mówieniu. Dlatego dziś będziemy łapać słowa mówione. Waszym zadaniem jest bardzo piękne i staranne przeczytanie poniższego wierszyka. Poproście nauczyciela, aby zorganizował w klasie konkurs, a następnie nagrał najlepsze czytanie ucznia i przesłał na adres: anna.zielinska@sp18.lublin.eu

Odgłosy

„Brum, brum, brum, trach, trach, trach” –
warczy traktor, że aż strach!
Trajkot trzeszczy, trze trybiki,
tryska iskra w prym rytmiki.

Szumi szczerze szyna sucha.
Mistrz naprawia, traktor słucha.
Szczęka szczotka, marszczy brzuch,
szczypie śruby- traktor zdrów!

Dzień 4.
Dziś tropimy słowa z trudnością ortograficzną. Na dwóch rysunkach zostały zamieszczone wyrazy, pisownia których może być kłopotliwa. Trzy pierwsze osoby, które bezbłędnie zapiszą te wyrazy w kolejności alfabetycznej i prześlą odpowiedź na adres: anna.zielinska@sp18.lublin.eu otrzymają certyfikat „MISTRZA POLSKIEGO ALFABETU” oraz drobny upominek.

UWAGA! JUTRO WIELKI FINAŁ!
Śledźcie wpisy i koniecznie tu zajrzyjcie.

 

 

Dzień 5.

Anna Zielińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | język polski [catlist author_posts="anna.zielinska" date=yes numberposts=50 pagination=no]

Skip to content