Artykuły

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzimy 8 maja, przekazujemy Państwu:

1. Prezentację dla uczniów – Dlaczego warto czytać?
Zawiera kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania. Pomijamy wielokrotnie omawiane korzyści płynące z czytania, jak rozwój wyobraźni, poszerzenie horyzontów czy rozbudowanie słownictwa. Tu poruszamy kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres czy lektury.

2. Grę dla całej rodziny – Literackie bingo
Pewnie każdy zna grę w bingo. Proponowana przez nas wersja jest nieco przerobiona i rozbudowana. W załącznikach znajduje się plansza, którą można wydrukować lub wyświetlić na tabletach lub smartfonach.
Zasady:
Zabawa przeznaczona jest dla całej rodziny w czasie nauki zdalnej.
W powyższe pola każdy z uczestników wpisuje tytuły przeczytanych książek, które odpowiadają podpowiedziom. Jeden tytuł książki może być użyty tylko raz, nawet jeżeli odpowiada kilku polom. By wygrać, należy uzbierać 5 pól pionowo, poziomo lub na ukos.
Jeżeli przynajmniej 2 graczy uzbiera 5 pól w rzędzie, to możecie grać dalej, aż wypełnicie wszystkie pola planszy.
Jeżeli twoja rodzina czyta wyjątkowo dużo i przynajmniej 2 graczy zapełni wszystkie pola, możecie zorganizować finał. By to zrobić, wystarczy wypisać wszystkie wpisane przez zwycięzców tytuły książek na jednej liście. Następnie osoba, która już nie gra, czyta tytuły w losowej kolejności. Gdy usłyszysz tytuł, który wpisałeś w któreś pole, skreślasz go. Wygrywa osoba, która skreśli 5 sąsiednich pól pionowo, poziomo lub na ukos.
3. Prezentację dla uczniów – 21 cytatów słynnych pisarzy o książkach


2020-05-08_slynni_pisarze_o_ksiazkach

2020-05-08_literackie_bingo

2020-05-08_dlaczego_warto_czytac

Elżbieta Zubala

bibliotekarz

Skip to content