Lekcja mikrobiologii w laboratorium UMCS

6 grudnia 2019 r uczniowie klasy VIII A i VIII B pod opieka p. Agnieszki Piwińskiej uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na UMCS. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się grzybom mikroskopijnych rozmiarów z którymi na co dzień mamy styczność. Ten niezwykły mikroświat wzbudził w nas ogromną ciekawość poznawania tego co niewidoczne a tak bliskie i popularne. Obserwowaliśmy strzępki i zarodniki grzybów znajdujących się na produktach spożywczych – owocach, pieczywie i produktach mlecznych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się praca przy pomocy pipety automatycznej, mogliśmy się poczuć jak prawdziwi mikrobiolodzy. W ramach prezentu mikołajkowego Pani, która prowadziła zajęcia podarowała nam płytki że specjalnym podłożem na którym przygotowaliśmy wymazy z przedmiotu codziennego użytku takich jak telefon czy klawiatura komputera, aby sprawdzić czy są na nich grzyby. Płytki zabraliśmy do szkoły aby je inkubować a za około tydzień sprawdzimy czy coś na nich wyrosło. W mikołajkowym nastroju wróciliśmy do szkoły i już czekamy na kolejne takie ciekawe zajęcia biologii.

Agnieszka Piwińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | biologia