Wycieczka

Szlak bohaterów „Kamieni na szaniec”

Uczniowie klasy 8B z wychowawcami p. Agatą Górską oraz p. Ireną Smolińską wyruszyli do Warszawy szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”.

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec!
Juliusz Słowacki

8B na szlaku bohaterów „Kamieni na szaniec”

W dniu 14 listopada 2019 r. uczniowie klasy 8B z wychowawcami p. Agatą Górską oraz p. Ireną Smolińską wyruszyli do Warszawy szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”.  Zwiedziliśmy Liceum Stefana Batorego, do którego uczęszczali Rudy, Alek, Zośka oraz m.in. poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Następnie udaliśmy się na Aleję Szucha do byłej katowni Gestapo, gdzie przesłuchiwany i torturowany był Jan Bytnar (Rudy).

Kolejny punktem naszego szlaku był spacer po warszawskiej Starówce, Pomnik Małego Powstańca, Pomnik Powstania Warszawskiego oraz miejsce Akcji pod Arsenałem, czyli miejsce odbicia Rudego. Później pojechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak oraz na Cmentarz Wojskowy na Powązkach do kwatery Batalionu Zośka. Odwiedziliśmy groby autora „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, bohaterów jego książki oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Na grobach zapaliliśmy znicze. Pełni wrażeń i podziwu dla odwagi, niezłomności i męstwa naszych bohaterów udaliśmy się w drogę powrotną do Lublina.

Agata Górska

Zapraszamy do galerii.

 

 Agata Górska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | język angielski

Skip to content