Wiedza

Przedsiębiorcze Dzieciaki

Uczniowie klasy 1a realizowali projekt organizowany przez UM Lublin i UMCSPrzedsiębiorcze Dzieciaki“.

Główne cele projektu
♦ Kształtowanie kluczowych kompetencji w zakresie wybranych cech definiujących pojęcie „przedsiębiorczości”
♦ Inspirowanie dzieci do twórczego myślenia i rozwijania zainteresowań i pasji.
♦ Propagowanie kultury innowacyjności i przedsiębiorczości.
♦ Promocja gospodarczego wizerunku Lublina.

Projekt realizowany od lutego do czerwca 2019 r.

Publikacja: Agnieszka Chlebus


Zajęcia I – Poznajmy się

Dnia 15 marca 2019 r. naszych Pierwszaków z klasy 1a odwiedził niezwykły gość – Koziołek Przedsiębiorca. Przyszedł ze swoją teczką biznesmena i asystentką – studentką UMCS. Nasi najmłodsi uczniowie weszli bowiem w projekt organizowany przez Urząd Miasta Lublin i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Dzieci zapoznały się z założeniami programu i podpisały kodeks biznesowy, który same stworzyły. Na pierwszych zajęciach rozmawialiśmy o marzeniach dzieci i o tym, kim chciałyby zostać w przyszłości. I ustaliliśmy, że nawet największe imperia miały swój początek w marzeniach i odrobinie talentu ich założyciela. Koziołek zaprosił uczniów 1a do “biznesowego świata” i zamieszkał w naszej sali.


Zajęcia II – Trudne słowo „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”.

Dnia 19 marca 2019 r. uczniowie klasy 1a mieli kolejne spotkanie w ramach projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”. Wyjaśniliśmy sobie różne pojęcia związane z trudnym słowem PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ – było tu odrobinę talentu, kreatywności, odwagi, ale także inicjatywa i oczywiście biznesplan. A potem współpracując w grupach wszyscy mogli pokazać swoją „przedsiębiorczość” tworząc „coś z niczego” czyli różnego rodzaju puste opakowania, pudła i pudełeczka zamienić wg własnego pomysłu w ekologiczne zabawki, roboty czy urządzenia. Zabawa połączona z rozwijaniem wyobraźni i niezwykłą kreatywnością.


Zajęcia III – Nasze pasje i talenty

Dnia 27 marca 2019 r. nasze Nasze Przedsiębiorcze Dzieciaki już wiedzą, że pierwszym krokiem do założenia własnej firmy jest odkrycie w sobie pasji i talentu. No i odwaga, żeby pójść dalej. Dlatego na kolejnych zajęciach każdy mógł pokazać to, co umie robić najchętniej i najlepiej – a talentów mamy wiele: byli świetni karatecy, piłkarze, tancerki, dżokeje, muzycy, recytatorzy, pasjonaci gier, kręgli, filmów, wyszywania… Kreatywni, pomysłowi, otwarci. Jednym słowem – każdy ma w sobie jakiś talent!


Zajęcia IV – Nadzwyczajna konferencja prasowa

Lublin Miastem Inspiracji
– nie od dziś wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie.

Dnia 1 kwietnia 2019 r. Dzieci z klasy 1a w ramach projektu organizowanego przez Urząd Miasta i UMCS „Przedsiębiorcze Dzieciaki” brały dzisiaj udział w nadzwyczajnej konferencji prasowej. Projekt rozwija w najmłodszych lublinianach postawy przedsiębiorcze, ale także zaszczepia w nich odwagę do realizacji własnych celów i marzeń, rozwija kreatywność. I właśnie te cechy przywiodły pierwszaków z „Osiemnastki” do lubelskiego Ratusza. Dzieci pod przywództwem Przedsiębiorczego Koziołka wcieliły się w prawdziwych dziennikarzy i biznesmenów.

Pytań młodych dziennikarzy nie bał się sam Prezydent Lublina – Krzysztof Żuk. Mali dziennikarze pytali go: Czy lubi swoją pracę? Czy zarządzanie miastem jest podobne do zarządzania firmą? Jakie ma talenty i pasje? I najważniejsze – czy zna Koziołka Biznesmena?

Po konferencji wszyscy mogli zwiedzić Ratusz – dzieci odwiedziły gabinecie Pana Prezydenta, salę obrad Radnych, mogły też asystować trębaczowi grającemu hejnał z balkonu Ratusza. Ciekawa lekcja kreatywności i odwagi, ale przede wszystkim niezwykła przygoda. Prawdziwe „Przedsiębiorcze Dzieciaki”!

więcej informacji

informacje radiowe

Fotografia: Robert Berezecki, Agnieszka Chlebus


Zajęcia V – Zakładamy własną firmę.

Dnia 3 kwietnia 2019 r. Nasi Młodzi Przedsiębiorcy z 1a już wiedzą, że mają w sobie dużo talentu, pasji i odwagi. Dzieci zabrały się więc za założenie własnej firmy. Dyskusja była bardzo burzliwa, pomysłów mnóstwo – zwyciężyło STUDIO TALENT. To firma, która będzie szlifować wszystkie talenty z całego Lublina. Postawimy tam hale sportowe, zbudujemy studio muzyczne, plastyczne, a nawet magiczne! Każdy, kto ma jakiś talent może tu przyjść i swój talent rozwijać. Zbudowaliśmy makietę naszego STUDIA TALENT, ogłosiliśmy konkurs na logo firmy i stworzyliśmy biznesplan. Pozostało tylko poszukać pierwszych klientów. Dzieci ruszyły więc na podbój szkoły. Pokazywały makietę projektu w różnych klasach naszej szkoły i starały się jak najbardziej przekonująco zareklamować ją wśród kolegów z młodszych klas. Wszyscy, którym pomysł się spodobał mogli “zainwestować” w nią wirtualne pieniądze. Wielu kolegom i koleżankom pomysł spodobał się i w ten sposób “zarobiliśmy” pierwsze pieniądze. Wiemy już, że aby zrealizować marzenia o własnej firmie musi być pomysł, talent i odwaga!


Zajęcia VI – Przedsiębiorcze Dzieciaki w Ikea Lublin.

Dnia 16 maja 2019 r. klasa 1a w ramach projektu Przedsiębiorcze Dzieciaki została zaproszona do Ikea Lublin. Nasi Młodzi Kreatywni uczniowie nie tylko mogli zobaczyć ten ogromny sklep od kuchni, ale także zwiedzili wszystkie jego zakamarki i poznali niejedną tajemnicę… Wiemy na pewno jak dużo w tym sklepie ekologii – od segregacji śmieci zaczynając, ale widzieliśmy także stoliki zrobione z … papieru lub bambusa. Zwiedziliśmy także ogromne magazyny, a nawet specjalnie dla nas był zrobiony pokaz jazdy wózkiem widłowym.
A na koniec każdy mógł ozdobić sobie samodzielnie własną poduchę!


Zajęcia VII – Warsztaty kreatywne origami

Dnia 20 maja 2019 r. Nasi Młodzi Kreatywni z klasy 1a to dzieci wielu talentów. Dzisiaj znowu mogliśmy się nimi wykazać – tym razem byliśmy w ramach projektu “Przedsiębiorcze Dzieciaki” na spotkaniu z bardzo twórczą osobą – p. Magdaleną Rukasz – kreatywną i niezwykle uzdolnioną osobą, która robi niezwykłe rzeczy z origami (firma “Dobrze się składa”). I my też mogliśmy się pobawić papierem pod fachowym i życzliwym okiem p. Magdaleny w składanki origami tworząc wspaniałe rzeczy. Potrzeba było dużo skupienia, precyzji, wyobraźni i przede wszystkim cierpliwości, ale udało się! To niezwykle radosny i kolorowy dzień!


Zajęcia VIII – Dzieciaki w Fundacji Krajobrazy Przestrzeni

Dnia 22 maja 2019 r. nasze Przedsiębiorcze Dzieciaki z 1a postanowiły poznać trochę świata przyrody i nauczyć się ekologicznie żyć. Odwiedziliśmy Fundację Krajobrazy Przestrzeni, która promuje i wspiera rozwój architektury krajobrazu, dba o tereny zieleni i piękną przestrzeń. Najpierw poznaliśmy ekologiczne znaki na produktach grając w ogromne memo. Dużo radości mieliśmy ucząc się grać na bębnach djembe. Spotkaliśmy prawdziwego pasjonata pszczelarza, który pokazał nam różne ule i bardzo ciekawie opowiadał o życiu i zwyczajach pszczół. Graliśmy w gry ekologiczne, a nawet mogliśmy sobie zrobić ekologiczne bransolety. Poznaliśmy też różnego rodzaju odnawialne źródła energii. Był też bardzo lubelski poczęstunek – słynne cebularze. Jednym słowem dużo radości, twórczej zabawy i nauki.

Filmik – 32 sekundy


Zajęcia IX – Historia pieniądza w NBP

Dnia 24 maja 2019 r. nasze Przedsiębiorcze Dzieciaki z klasy 1a postanowiły poznać historię pieniądza – ruszyły więc do Narodowego Banku Polskiego. Dzieci nie tylko widziały najważniejsze monety i banknoty, które są w obiegu w Polsce, ale także zobaczyły te o wartości numizmatycznej i takie, których już dawno w obiegu nie ma. Potem wzięły udział w warsztatach, które pokazały jak to z tym pieniądzem na świecie było – czyli od handlu wymiennego poprzez płatności solą, skórami, płótnem aż do dnia dzisiejszego. Jedną z największych atrakcji był oczywiście SEJF. Każdy mógł wziąć do rąk sztabkę złota (a właściwie atrapę…) i poczuć się jak prawdziwy bogacz. Wracaliśmy do szkoły bogatsi o nowe doświadczenie, a dodatkową niespodzianką było spotkanie w parku pięknej rodziny pawi.


Zajęcia X – Podsumowanie projektu | PRZEDSIĘBIORCZE DZIECIAKI

Dnia 6 czerwca 2019 r. w Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się wielka gala finałowa projektu edukacyjnego organizowanego przez Urząd Miasta Lublin i UMCS “Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nim naszych Młodych Kreatywnych z 1a. A atrakcji było mnóstwo – bo oprócz uroczystości wręczenia podziękowań i certyfikatów dla właścicieli firm, które uczestniczyły w projekcie, mogliśmy po raz ostatni zabawić się na różnych stoiskach tych firm. Mnóstwo atrakcji – dmuchany zamek, malowanie twarzy, malowanie własnymi rękami … traktora, zabawa w projektowanie, dekorowanie, szycie, ozdabianie. A przy tym mnóstwo pysznych smakowitości w poczęstunku. A nasza makieta z projektem firmy okazała się być jednym z puzzli – wszystkie makiety projektu przyniesione dzisiaj na galę połączone ze sobą stworzyły wielką makietę Lublina z naszymi firmami! To było dla dzieci niezwykłe doświadczenie. Na koniec czekała na nas niespodzianka – mogliśmy zobaczyć siebie na filmiku z całego projektu, który także był podsumowaniem tych kilku tygodni wspólnej drogi Przedsiębiorczych Dzieciaków.

Niezwykły finał niezwykłego projektu!

Skip to content