Klasa 4a i 5a w Górach Świętokrzyskich

W dniach 16 i 17 maja uczniowie klas 4a i 5a wyjechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwszego dnia w planie zwiedzania znalazł się pomnik przyrody, Dąb Bartek, jeden z najstarszych dębów w Polsce.

Kolejnym punktem wycieczki był Zamek w Chęcinach, gdzie nasi uczniowie poznali najciekawsze fakty związane z historią zamku oraz legendę o Białej Damie. Mieli także możliwość nauki strzelania z łuku i walki na miecze.

Później zwiedzali Jaskinię Raj, jedną z najpiękniejszych w Polsce, podziwiając widowiskowe nacieki w różnych kształtach i zgłębiając swoją wiedzę o stalaktytach i stalagmitach. Na koniec pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach.
Drugi dzień wycieczki rozpoczął się od spaceru na Święty Krzyż gdzie w planie zwiedzania znalazły się Kaplica Oleśnickich z relikwiami Krzyża Świętego, krużganek klasztorny i krypta. Następnie przejazd do miejscowości Święta Katarzyna i bardzo ciekawe Muzeum Minerałów i Skamieniałości z pokazem szlifowania kamieni szlachetnych.

Zadowoleni choć trochę zmęczeni wróciliśmy do Lublina po godz. 18.00

z dzienniczka uczestnika wycieczki szkolnej – Karola Zimmera

Dzień 1
Spotkaliśmy się na zbiórce o 6 rano i udaliśmy się w trasę. Podczas drogi zatrzymała nas inspekcja transportu drogowego. Gdy dojechaliśmy w okolice Kielc, pierwsze, co zobaczyliśmy, to dąb Bartek. Potem zwiedziliśmy rezerwat przyrody: Jaskinię Raj. Niestety nie widać jej na zdjęciach, ponieważ nie można było tam robić zdjęć. Następnie pojechaliśmy do zamku w Chęcinach i „polskiego Stonehenge”, a pod wieczór przejechaliśmy do ośrodka.

Dzień 2
Zjedliśmy śniadanie i wyjechaliśmy z ośrodka ok. godz. 7:30. Pojechaliśmy w okolice Świętego Krzyża na parking i pieszo udaliśmy się do pobenektyńskiego klasztoru. Po tym zjedliśmy obiad. Następnie poszliśmy do muzeum minerałów, gdzie zobaczyliśmy mnóstwo minerałów i jak obrabiane są kamienie szlachetne. Po wizycie w muzeum wyjechaliśmy w drogę powrotną do Lublina, gdzie szczęśliwie i wesoło dotarliśmy ok. 18:00


Opiekę na wycieczce sprawowały p. M. Berezecka, p. E.Ciastek i p. S. Paryż-Pańkowska.

Edyta Ciastek

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | język angielski

Skip to content