Wycieczka

Zielona szkoła|Szkocja 2019

Zielona szkoła | Szkocja 7-15 V 2019 | INFORMACJE – PLAN


Dzień 1 | 7 maja
7 maja o godzinie 12.04 uczniowie (54 osoby) ze Szkoły Podstawowej nr 18 wyjechali z Lublina spod hali MOSiR przy al. Zygmuntowskich na 9 dniową wycieczkę do Szkocji, kraju oddalonego od Lublina 1876 km i taka trasę mamy do pokonania. Szkocja to część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, dawniej było niezależnym królestwem. Dopiero w 1996 roku została podzielona na 32 hrabstwa. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem jest Glasgow. Wbrew pozorom jest to kraj cztery razy mniejszy niż Polska ale na pewno warty zobaczenia.


Dzień 2 | 8 maja
8 maja o godzinie 11 byliśmy już w Amsterdamie. Rozpoczęliśmy zwiedzanie spacerem po Starym Mieście m. in. Plac Dam, Pałac Królewski, Oude Kirke, zobaczyliśmy stare kanały Singel i Herren Gracht, Uniwersytet, Dom Wag, Kościół Św. Mikołaja. Po zwiedzeniu Amsterdamu zjedliśmy obiadokolacje w Holenderskiej restauracji. Kolejnym punktem programu był przejazd na prom i zakwaterowaniu w kajutach.

Całą noc płynęliśmy do Newcastle pokonując Morze Północne.


Dzień 3 | 9 maja
9 maja na promie rozpoczął się przepysznym angielskim śniadaniem.

Po 17 godzinach rejsu po Morzu Północnym naszym kolejnym punktem była Szkocja i największe miasto północnej Anglii – Newcastle.

Pierwszym przystankiem był punkt widokowy na granicy angielsko-szkockiej Carter Bar, gdzie podziwialiśmy piękną panoramę Szkocji przy iście Brytyjskiej pogodzie.

Dalej udaliśmy się do kamiennego miasteczka Jedburgh z romantycznymi ruinami opactwa benedyktyńskiego Melrose Abbey gdzie jest złożone serce Roberta de brusa.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu i kolacji poszliśmy na krótki spacer po Szkockim miasteczku Stirling.
Fotografia:
Monika Żyśko-Gołębiowska, Małgorzata Tarkowska (3a)


Dzień 4 | 10 maja
Dzień czwarty zaczęliśmy szkockim śniadaniem o godz. 8.
Pierwszym punktem programu był Stirling XVI wieczny zamek, który przez stulecia odgrywał ważną role w historii Szkocji. Później zobaczyliśmy Falkirk Wheels diabelski młyn z Falkirk – winda obrotowa o funkcji śluzy wielostopniowej, służącej do pionowego transportu Łodzi i innych jednostek pływających pomiędzy kanałem Forth Clyde a kanałem Union, uznany za jeden z cudów szkockiej inżynierii. Ostatnim dzisiejszym punktem był Edynburg stolica Szkocji zwana również Atenami Północy. Tu przeszliśmy ulicami Royal Mile do samego zamku, położonego na granitowym szczycie wygasłego wulkanu. Następnie mieliśmy czas na kupienie pamiątek na najdłuższej ulicy Princes Street, centrum handlowe miasta.
Fotografia: Monika Żyśko-Gołębiowska, Małgorzata Tarkowska (3a)


Dzień 5 | 11 maja
Słońce w Szkockim Stirling przywitało nas o 7 rano. Zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy nad Loch Ness, gdzie według legendy przebywa potwór Nessie. Zwiedziliśmy ruiny słynnego XVI wiecznego zamku Urquahart.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy miejscowość Pitlochry uznaną przez Królową Wiktorię za jedno z najlepszych miejsc wypoczynkowych w Europie. Dojechaliśmy do hotelu gdzie czekała na nas tradycyjna angielska kolacja – Fish and chips i na deser ciasto czekoladowe z lodami waniliowymi.
Fotografia:
Monika Żyśko-Gołębiowska, Małgorzata Tarkowska


Dzień 6 | 12 maja
Pierwszym punktem programu dzisiejszego dnia był przejazd wąwozem łez – Glen Coe. Glennfinnan w którym znajdował się słynny wiadukt kolejowy z filmów o Harrym Potterze, później obejrzeliśmy najpiękniejszą malowniczą dolinę Glen Nevis. Podczas dzisiejszego zwiedzania zachwyciła nas dzikość przyrody, która bez żadnej ingerencji człowieka potrafi urzec i oczarować każdego. Przepyszne lody i kawę mogliśmy zjeść i wypić w miejscowości Luss nad Loch Lomond, największym jeziorem Szkocji i całych Wysp Brytyjskich.
Na koniec dzisiejszego przepięknego dnia odwiedziliśmy Glasgow, gdzie mogliśmy podziwiać gotycką Katedrę świetego Mungo i tuż za nią znajdował się zabytkowy cmentarz pełen pomników nagrobnych słynnych osób związanych z życiem miasta między innymi Johna Knoxa.
Fotografia: Monika Żyśko-Gołębiowska, Małgorzata Tarkowska (3a)


Dzień 7 | 13 maja
Przejazd przez Lake District i graniczne miasto – Carlisle w kierunku Newcastle, malowniczą krainę północnej Anglii (Borders). Po południu przyjazd do portu w Newcastle. Zaokrętowanie. Nocna przeprawa przez Morze Północne.

Fotografia: Monika Żyśko-Gołębiowska


Dzień 8 | 14 maja
Amsterdam rano.

Przejazd w kierunku Niemiec.


Dzień 9 | 15 maja

Powrót do domu. Dziękujemy za wspólną fotorelację
Informacyjnie
3970 aktywnych odsłon (różne adresy IP)

Opiekunowie projektu | zielona szkoła 2019
p. Katarzyna Orzeł
p. Agata Awakowicz
p. Monika Żysko-Gołębiowska
p. Beata Nowak-Przech

 .SP18 Lublin

SP18 Lublin | Wizja szkoły. Naszym celem jest zapewnienie wychowankom edukacji oraz rozwoju na możliwie najwyższym poziomie. Wszystkie marzenia są związane z edukacją w nowej, lepszej szkole.

Skip to content