KonkursSukces

Ogólnopolski Konkurs Literacko – Plastyczny

WYNIKI | Ogólnopolski Konkurs Literacko – Plastyczny

Ogólnopolskie święto Niepodległej w słowie i obrazie

28 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim społeczność naszej szkoły wraz ze współorganizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Niepodległa w poetyckim kadrze wyobraźni, Stowarzyszeniem Nauczycieli Polonistów Oddział w Lublinie oraz  oraz Instytutem Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, miała przyjemność świętować uroczyste podsumowanie przedsięwzięcia, nad którym honorowy patronat objęli: Pani Ewa Dumkiewicz – Sprawka – dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin, Pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, Pani Iwona Morawska – dr hab. nauk humanistycznych w Zakładzie Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych Instytutu Filologii Polskiej UMCS, Pani Anna Boguszewska – dr hab. nauk humanistycznych, kierownik w Zakładzie Edukacji Artystycznej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS, Pani Małgorzata Peroń – dr w Katedrze Krytyki Literackiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Pan Zbigniew Stanuch – dr sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne w Zakładzie Rzeźby i Ceramiki prof. Adama Myjaka w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS, Fundacja Rozwoju KUL, Wydawnictwo „Norbertinum” w Lublinie oraz „Kurier Lubelski”.

Dzięki uprzejmości Fundacji Rozwoju KUL impreza odbyła się w sali teatralnej w budynku Collegium Jana Pawła II. Swoją obecnością zaszczycili nas Honorowi Patroni lub ich przedstawiciele, patroni medialni: „Kurier Lubelski” oraz Radio Lublin, a przede wszystkim utalentowani laureaci konkursu oraz ich wspaniali opiekunowie nie tylko z Lublina, ale również z innych miast Polski.

„To dla nas niezwykła radość i duma, że młodzi ludzie wyrażają swoją tożsamość z Niepodległą w różnych formach przekazu artystycznego” – powiedział Pan Piotr Sanetra – Prezes Zarządu Wydawnictwa „Norbertinum” w Lublinie, juror w części literackiej konkursu. Rzeczywiście, swój związek z Ojczyzną uczniowie podkreślali w poezji, pracach plastycznych, jak również poprzez taniec, śpiew i słowo mówione.

Pani Edyta Pytka – Dyrektor ds. Marketingu i Reklamy „Kuriera Lubelskiego” wyraziła słowa uznania dla utalentowanej młodzieży, która – jak powiedziała – zburzyła ogólnie przyjęty stereotyp, że nic nie widzi poza ekranem smartfona.

Jako organizatorzy, nie przypuszczaliśmy nawet, że nasz konkurs będzie cieszył się tak dużą popularnością. Nadesłano blisko 300 prac plastycznych oraz 91 prac literackich. Nie sposób wymienić wszystkich miejscowości i miast, z których otrzymaliśmy te wyjątkowe przesyłki, lecz warto podkreślić, że były to prace z województwa pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i oczywiście lubelskiego. Otrzymaliśmy również prace ze szkoły polonijnej z Francji, ze Strasburga.

Uroczystość uświetniła wystawa nagrodzonych i wyróżnionych dzieł plastycznych, którą przygotowała Pani Elżbieta Starek – nauczycielka plastyki, z komentarzem w postaci poetyckiego słowa naszych laureatów zorganizowana we foyer oraz poczęstunek.

Natomiast samemu wręczeniu nagród towarzyszyła część oficjalna, którą prowadziła Pani Katarzyna Orzeł – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Lublinie oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Anny Zielińskiej, również odpowiedzialnej za część literacką konkursu. Oprawę muzyczną przygotował Pan Michał Śliwka.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości, Rodzicom, Nauczycielom, Sponsorom, a zwłaszcza naszym utalentowanym Uczniom. „Wkład to bowiem wielki i wart docenienia, że obraz i słowo mogą jeszcze być w cenie” – powiedziała Pani dr hab. Anna Boguszewska, gratulując świetnie przygotowanego przedsięwzięcia.

Bardzo dziękujemy uczniom zaangażowanym w realizację uroczystości: Laurze Dyluk, Igorowi Pytce, Antoniemu Antoszkowi, Piotrowi Horbaczewskiemu, Mai Wardziak, Błażejowi Turczynowi, Kacprowi Dereweckiemu, Jakubowi Olszewskiemu, Oliwii Kowalskiej, Zuzannie Łyś, Aleksandrze Pazur, Karolinie Nowomiejskiej, Julii Jareckiej, Aleksandrze Brzuch, Karolinie Kurek, Joannie i Magdalenie Chlebus, Ninie Greli, Mai Poniewozik, Amelii Mamonie, Edycie Wlizło, Aleksandrze Barańskiej, Natalii Greli, Julii Michalak, Mai Poniewozik, Nikoli Dziudzik. Dziękujemy Państwu Rodzicom, którzy zaangażowali swe serce w pomoc i wsparcie: Panu Mariuszowi Turczynowi, Panu Andrzejowi Kurkowi, Pani Alicji Piturze, Pani Annie Greli, Pani Edycie Pytce, Pani Marcie Kowalskiej, Państwu Magdalenie i Sebastianowi Grabowskim. Dziękujemy również za pomoc w organizacji Panu Andrzejowi, Panu Zbigniewowi, Pani Renacie, Pani Eli oraz tym wszystkim, bez których przygotowanie i realizacja tego dzieła nie byłaby możliwa.

Opracowanie: Anna Zielińska, Elżbieta Starek

klasy 1-3
I miejsce -Ziemowit Zionkowski Leśna mogiła kl. 2 Szkoła Podstawowa nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie,
opiekun Anna Skałba
klasy 4-6
I miejsce – Julia Sobczuk Inka – Danuta Siedzikówna kl. 5 a Szkoła Podstawowa nr 30 im. K. K. Wielkiego w Lublinie, opiekun Katarzyna Stanuch


klasy 7, 8 i gimnazjum
I miejsce -Izabela Dudek Ojcowie niepodległości na wystawie kl. 8 Publiczna Szkoła Podstawowa w Janisławicach,
opiekun Alina Topolska


Fotografia: Małgorzata Tarkowska (3a)

Anna Zielińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | język polski [catlist author_posts="anna.zielinska" date=yes numberposts=50 pagination=no]

Skip to content