Wiedza

Światłowody jak powstają i do czego służą?

W dniu 25.09.2018r. klasa 8a pod opieką Pani Sylwii Paryż-Pańkowskiej, odwiedziła UMCS Wydział Chemii. Wizyta była możliwa dzięki zaproszeniu jednego z rodziców uczniów w/w klasy, pracownika tej uczelni. Uczniowie zostali przyjęci bardzo serdecznie. Temat spotkania to „Światłowody – nowoczesne medium dla bardzo szybkiej transmisji informacji”. Uczniowie w pierwszej części spotkania zobaczyli fantastyczną prezentację, w której dowiedzieli się:

– Jakie są przyczyny rozwoju technologicznego?

– Co to światłowody i światłowody wielordzeniowe, które umożliwiają przesyłanie dużo większej ilości informacji. Powstały 3-4 lata temu i UMCS jako 2 na świecie był ich producentem.

– Jak duże jest zapotrzebowanie na światłowody? Rocznie na świecie produkuje się dwa razy więcej kilometrów światłowodów, niż wynosi odległość Ziemi od Słońca.

– Czym jest fotonika? Każdy z nas świadomie lub mniej z niej korzysta poprzez smartfony, karty płatnicze itp.

Druga część spotkania miała miejsce w warsztatach UMCS, gdzie uczniowie zobaczyli jak wygląda proces produkcji światłowodów. Spotkanie prowadził dr Paweł Mergo, który bardzo zachęcił młodzież do dalszego poznawania tej nauki. A w przyszłości do studiowania na nowo powstałym kierunku na w/w uczelni

Sylwia Paryż-Pańkowska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | wychowanie fizyczne, doradca zawodowy

Skip to content