Edukacja

Warsztaty Retro

Dlaczego oprócz Niepodległej świętuje w tym roku również Katolicki Uniwersytet Lubelski?

Jaka była historia założenia tej uczelni? Co o miejscu, na którym stoi budynek naszej szkoły oraz pobliskie domy mówią stare dokumenty? Jakie wydarzenie łączyło Józefa Piłsudskiego z KUL-em? Na te i inne pytania uzyskali odpowiedź uczniowie klasy 3F, którzy wraz z wychowawcą 21 września mieli przyjemność uczestniczyć w bardzo ciekawym przedsięwzięciu pt. „Warsztaty Retro” zorganizowanym przez Fundację Rozwoju KUL. Pięciogodzinną interdyscyplinarną ekspedycję rozpoczął bogaty w historyczne informacje wykład o historii uniwersytetu połączonej z historią Lublina i dzielnicy Wieniawa. Co prawda nikt prawdziwym studentom nie funduje nagród za uważne słuchanie i odpowiadanie na pytania, ale nasi słuchacze byli potraktowani w sposób wyjątkowy, bo mogli wziąć udział w konkursie z ciekawymi nagrodami. Potem odbyły się praktyczne zajęcia z decoupage, kaligrafii oraz wytwarzania lakowych pieczęci. Jak się okazało wszystkie te czynności wymagały od uczniów dużego skupienia, wprawnych rąk oraz artystycznego ducha. Efekty prac w postaci pięknie zdobionych pudełek, oczywiście w stylu retro, skrupulatnie wykaligrafowanych na ozdobnym papierze złotych myśli oraz własnoręcznie wykonanych pieczęci pokazały, że w twórczości młodych siła. Organizatorzy zadbali również o to, żeby nikt z obecnych nie czuł się głodny ani spragniony.

Strawy duchowej także, gdyż finalną częścią warsztatów była wizyta w Muzeum KUL. I to z jakimi eksponatami! Uczniowie mogli podziwiać prace polskich artystów m. in.: Juliana Fałata, Jan Stanisławskiego, Leona Wyczółkowskiego. Leopolda Gottlieba, Tadeusza Makowskiego, Olgi Boznańskiej, style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po Dwudziestolecie Międzywojenne, École de Paris i rodzącą się awangardę.

To była naprawdę inspirująca ekspedycja!

Anna Zielińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | język polski [catlist author_posts="anna.zielinska" date=yes numberposts=50 pagination=no]

Skip to content