Wiedza

Lubelski Festiwal Nauki

Tradycją lat ubiegłych nasi uczniowie i tym razem uczestniczyli w ciekawych projektach przygotowanych przez lubelskie uczelnie w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

19 września 2018 r. nasi uczniowie (5A, 5B, 7A, 7B) wzięli udział w wykładzie pt. „Co zabija bakterie?” na Uniwersytecie Przyrodniczym dowiadując się, że w przyszłości terapie antybiotykowe przy schorzeniach bakteryjnych zastąpione będą terapią z użyciem bakteriofagów, czyli wirusów, które mają zdolność zabijania bakterii. Inna grupa uczniów (8D, 3B, 3C) tego samego dnia na Uniwersytecie Medycznym uczestniczyła w wykładzie „Świat komórek okiem Patomorfologa, czyli jak rozpoznać zapalenie, martwicę oraz czy komórka lub tkanka jest nieprawidłowa” poznając zmiany zachodzące w tankach o charakterze nowotworowym i nienowotworowym.

Kolejnego dnia festiwalu klasy 8B, 8C, 3F,3S również na Uniwersytecie Medycznym w wykładzie pt „Pijesz alkohol – uważaj na skutki. Objawy i obrazy zmian chorobowych powstałych w wyniku nadużywania alkoholu” poznały ujemne aspekty zdrowotne związane z spożywaniem alkoholu. W ostatni dzień LFN, czyli 21 września 2018 r. klasa 8A zastanowiła się nad najbardziej nurtującym człowieka pytaniem, a mianowicie – Czy wiesz o czym ja myślę? podczas wykładu pt „Jak badać mózg?” o badaniu EEG na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Uczniowie poprzez udział w wykładach, prelekcjach, zajęciach laboratoryjnych mają możliwość poznania treści przedmiotowych w zupełnie innej formie, często bardziej przystępnej, a na pewno bardziej atrakcyjnej niż zwykle.

Serdeczne podziękowania dla wychowawców oraz wychowawców wspomagających za opiekę nad klasami podczas udziału w projektach LFN.

Agnieszka Piwińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | biologia