Wycieczka

Wycieczka | Wrocław – Praga

Czwarty dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty we Wrocławskim Zoo. Tam, mogliśmy odwiedzić jedyne na świecie tematyczne oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. Stamtąd udaliśmy się do ogrodu w tradycyjnym, japońskim stylu umiejscowionego w Parku Szczytnickim, w rejonie Hali Ludowej. Niestety, nasza podróż dobiega już końca. W cudownych nastrojach udajemy się w kierunku Lublina.


Trzeci dzień wycieczki rozpoczął się w Kudowie-Zdroju w dzielnicy Czeremna, gdzie mieści się zabytek sakralny wybudowany w 1776 roku przez ks. Wacława Tomaszka. To właśnie w Kaplicy Czaszek przez 20 lat gromadził on wraz z grabarzem J. Langerem kości zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej, wojen prusko-austryjackich i późniejszych epidemiach cholery w XVII i XVIII w. W kaplicy znajduje się 3 tysiące czaszek i kości zmarłych, którymi wyłożone są ściany i sufit kaplicy, a kolejne 30 tys. złożone zostały w krypcie pod podłogą. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po Skalnym Mieście. To urokliwe miejsce po Czeskiej stronie granicy z powstałymi formami skalnymi zbudowanymi z piaskowca płytowego malowniczo i wspaniale wyrzeźbione przez Naturę.


Dzień drugi wycieczki rozpoczął się podróżą do Pragi. Pierwszym punktem był spacer po czeskich Hradczanach, gdzie obejrzeliśmy Katedrę świętego Wita oraz czeski Parlament. Następnie przeszliśmy Mostem Karola aż do Starego Miasta podziwialiśmy Ratusz z zegarem Orloj. Ostatnim punktem programu był Płac Wacława skąd ruszyliśmy w drogę powrotna do Kudowy Zdrój na obiadokolację.


Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się o świcie. Wyjechaliśmy z Lublina o godzinie 4 nad ranem. Uczestnicy wyjazdu – gimnazjaliści klasy 3d, 3f, 3g. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Wrocławia. Katedra świętego Jana Chrzciciela zrobiła na nas duże wrażenie, następnie obejrzeliśmy Stare Miasto, Ostrów Tumski i Wyspę Piaskową, po czym zwiedziliśmy Panoramę Racławicką. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Kudowy Zdroju do domu wczasowego AGAT. 

Monika Żyśko-Gołębiowska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | wychowanie fizyczne