Edukacja

Opowieść wigilijna

Z wizytą u Scrooge’a i Balladyny

16 stycznia uczniowie z klasy 7D mieli przyjemność przyglądać się reżyserskiej interpretacji „Opowieści wigilijnej” na podstawie książki napisanej przez Karola Dickensa. Spektakl pojawił się w Lublinie za sprawą aktorów Teatru z Czeskiego Cieszyna i rzeczywiście cieszył oko najwybredniejszego widza. Co na to wpłynęło? Z pewnością mnóstwo pięknych strojów z epoki pisarza, przemyślana, jak na warunki uniwersyteckiej auli, scenografia, nawet obrotowa i oczywiście gra aktorów, której wtórowała ciekawa oprawa muzyczna oraz, co było dużym, pozytywnym zaskoczeniem, polskie kolędy. Wszak akcja utworu dotyczyła właśnie Bożego Narodzenia. Otwartość aktorów na publiczne prośby i wzdychania należy dzisiaj do rzadkości. Tym bardziej dziękujemy za poświęcony nam czas i mnóstwo zdjęć.

Parę dni wcześniej uczniowie z klas 3d i 3e obejrzały dzieje Balladyny, które przedstawił Teatr Nowy ze Słupska. Na temat reżyserskiej wizji dramatu Juliusza Słowackiego zdania były podzielone, lecz wszyscy zgodnie przyznali, że nie jest łatwo przełożyć na teatralną scenę utwór, w którym akcja dzieje się w wielu bardzo różniących się od siebie miejscach. Na uwagę zasłużyły pieśni wykonane przez Renatę Przemyk i pomysłowa multimedialna scenografia.

Anna Zielińska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | język polski [catlist author_posts="anna.zielinska" date=yes numberposts=50 pagination=no]

Skip to content