Spotkanie z pilotem myśliwca

W dniu 09.11. 2017 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z podpułkownikiem Mariuszem Pawelcem pilotem myśliwców lotnictwa wojskowego z uczniami wszystkich klas 7 SP18 oraz wszystkich klas 3 G18. Pan Mariusz Pawelec w powietrzu spędził 2100 godzin, latał między innymi na myśliwcach Su – 22 i jako jeden z kilku pierwszych pilotów w Polsce na myśliwcach F – 16.

Nasz gość przedstawił młodzieży ścieżkę edukacji, która pozwoliła na zdobycie zawodu pilota myśliwców oraz instruktora uczącego latać na F – 16. Opowiedział o tym jak wyglądają i ile trwają specjalistyczne badanie, które wszyscy piloci myśliwców muszą przechodzić raz w roku. Uczniowie dowiedzieli się co dzieje się z organizmem podczas przeciążeń jakie występują podczas lotu myśliwcem, jak podnosić granicę wytrzymałości organizmu w celu wytrzymywania przeciążeń rzędu 9 – 10 g, czym różni się lotnictwo wojskowe od transportowego i cywilnego.

Po dynamicznej i bardzo ciekawej prezentacji Pan Mariusz Pawelec odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież naszej szkoły. Uczniowie pytali między innymi o to jak czuje się pilot wykonując “beczkę” np. na pokazach lotniczych, jak długo można wykonywać zawód pilota myśliwców, oraz jak korzystać z toalety podczas lotu.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Fotografia: Sylwia Paryż-Pańkowska

Sylwia Paryż-Pańkowska

autor publikacji | nauczyciel przedmiotu | wychowanie fizyczne, doradca zawodowy

Skip to content