Sport

Mila Pamięci Ofiar Komunizmu

Blisko 120-osobowa reprezentacja uczniów, nauczycieli i rodziców Szkoły Podstawowej nr 18 im. Macieja Rataja w Lublinie wzięła udział w 2. edycji Mili Pamięci Ofiar Komunizmu. Bieg został zorganizowany w sobotę, 16 września 2017 roku na terenie Parku Ludowego w pobliżu Lubelskich Targów S.A. Sobotnia impreza była częścią Lubelskiej Biegowej Triady Pamięci, którą organizują wspólnie Fundacja “Ruchu Solidarności Rodzin” i Kuratorium Oświaty w Lublinie. Bieg z historią w tle to ponadto żywa lekcja historii i zarazem kolejna okazja do integracji środowiska lubelskich szkół.

W rywalizacji szkół gimnazjalnych znakomicie spisała się Maja Oleszczuk (2c), która uplasowała się na 2 pozycji, zdobywając srebrny medal. Maja przegrała tylko z Martyną Bugałą (Gimnazjum nr 11), lekkoatletką AZS UMCS Lublin. Siódma wśród gimnazjalistek była Martyna Majchrzak (2e), a ósma Natalia Kobiałka (3c). W kategorii szkoły gimnazjalne dziewcząt bieg ukończyły aż 104. zawodniczki. W zmaganiach gimnazjalistów najlepiej z “osiemnastki” spisał się Mateusz Cywiński (2s), plasując się na szóstym miejscu.

Fantastyczny występ w kategorii szkoły podstawowe – klasy VII zanotowała Maria Bujek (7b), zdobywając złoty medal. Tuż za podium uplasowała się Emilia Zadrożniak (7b), a w pierwszej dziesiątce zameldowały się jeszcze trzy inne biegaczki z SP nr !8. Wśród chłopców w kategorii SP – klasy VII najlepiej natomiast spisał się Krzysztof Osiński (7a), kończąc zmagania na 9 pozycji.

W rywalizacji nauczycieli ze szkół podstawowych na trzecim miejscu został sklasyfikowany Pan Krzysztof Szuptarski (SP nr 18), zdobywając brązowy krążek. Z innych nauczycieli SP nr 18 w biegu wystartowali ponadto Pani Monika Żyśko-Gołębiowska oraz Pan Krzysztof Grynkiewicz

Drużyna “osiemnastki” podczas uroczystego zakończenia imprezy otrzymała piękny i okazały puchar za zwycięstwo w kategorii – “Najliczniejsza łączona reprezentacja szkolna złożona z nauczycieli, rodziców i uczniów danej szkoły”, wśród szkół gimnazjalnych. W tej samej kategorii, ale wśród szkół podstawowych puchar przypadł SP nr 28, a niewiele do triumfu zabrakło SP nr 18, która wystawiła drugą najliczniejszą reprezentację.

W sobotniej imprezie wystartowało ponad 500 uczestników. Zostały rozegrane trzy biegi dedykowane uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy mieli do pokonania dystans 1609 metrów. Rywalizacja odbywała się w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a na trasie obok uczniów uczestniczyli ich rodzice i nauczyciele. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom ukończenia biegu, natomiast pierwsza trójka w poszczególnych typach szkół medale i nagrody rzeczowe.

Bieg ten miał przede wszystkim jednak na celu upamiętnić wszystkie ofiary komunizmu, a jednocześnie wśród biegaczy utrwalić dramatyczną historię pokoleń Polaków i umożliwić w ten sposób oddanie im należnej czci i honoru. Dlatego wielkie słowa uznania należą się nie tylko zwycięzcom i medalistom, ale również tym wszystkim, którzy pomimo niesprzyjającej aury (zimno i padający deszcz), zdecydowali się wystartować w sobotnim biegu.

Sprawami organizacyjnymi (zapisy, numery startowe, zgody etc.) przed, jak i podczas 2. Mili Ofiar Pamięci Komunizmu zajmowali się Pani Krystyna Adamiec oraz Pan Krzysztof Szuptarski. Pani Krystyna Adamiec była ponadto “rozrywana” przez dziennikarzy z lubelskich mediów, udzielając licznych wywiadów.